maja 05, 2020

Odśwież sypialnię i sama zrób zagłówek do łóżka! - DIY

Zagłówek do łóżka w sypialni... Samodzielnie? Czemu nie?! To naprawdę jest bardzo proste! A łóżko typu kontynentalnego aż prosi się o taką wyjątkową oprawę!


Ostatnio panuje moda na tapicerowane zagłówki do łóżka. Ich ceny zaczynają się od 25 zł za pojedynczy panel, z którego można skonstruować dowolną kompozycję, po nawet 800 zł za cały zagłówek gotowy do montażu!
A gdyby tak samodzielnie zbudować sobie takie wezgłowie dla łóżka? Według własnych upodobań i do potrzebnych, a nie narzuconych wymiarów? Proste w formie, lekko ozdobne dzięki tapicerskiej "biżuterii"... 

Masz na takie ochotę? Zapraszam! Pokażę Ci jak wykonać je w kilku krokach.Do budowy zagłówka będziesz potrzebować kilku rzeczy. Ich listę możesz pobrać, klikając na zdjęcie poniżej. Dokładnie opisuję je dalej w tekście.1. Projekt zagłówka

Niby takie oczywiste, ale jednak nie ;) To właśnie od pomysłu na zagłówek powinnaś zacząć. Dlaczego? Bez wizji tego, jakbyś chciała, aby wyglądało wezgłowie łóżka, nie obliczysz ile i jakich materiałów będziesz potrzebować, ani nie zrobisz kompleksowych zakupów w jednym sklepie ;)
Dlatego weź papier i miarkę, wymierz swoje łóżko i narysuj to jak sobie wyobrażasz zagłówek.
Koniecznie odpowiedz na pytania: 

 • Czy zagłówek ma sięgać do podłogi?
 • Ile cm ponad łóżko ma wystawać? - Pamiętaj o uwzględnieniu wysokości materaca! ;)
 • Czy chcesz przybijać dekoracyjne gwoździe także poniżej linii materaca? - Weź pod uwagę, że nie będzie ich widać ;)

Zaznacz strategiczne punkty, czyli to jak chcesz rozmieścić tapicerskie guziki. Potem z łatwością przeniesiesz je na zagłówek i szybciej skończysz. Poza tym ewentualne poprawki i błędy lepiej skorygować na papierze niż na prawie skończonym zagłówku ;)

Odręczny rysunek z rozmieszczeniem guzików tapicerskich na zagłówku
Fot. u Babeczki. Odręczny rysunek z rozmieszczeniem guzików tapicerskich na zagłówku.


2. Zakupy

Prawdopodobnie zdecydowaną większość tych półproduktów znajdziesz w jednym miejscu, czyli w sklepie tapicerskim albo w markecie budowlanym.


Czego potrzebujemy do samodzielnego zrobienia zagłówka?
Fot. u Babeczki. Czego potrzebujemy do samodzielnego zrobienia zagłówka?


Do zrobienia zagłówka potrzebujesz:
 • deski o potrzebnych, wcześniej wymierzonych wymiarach - może to być zwykła płyta meblowa np. o grubości 18 mm. Nic nie stoi na przeszkodzie, by była zniszczona albo pochodziła z upcyklingu np. ze starych drzwi do szafy ;)
 • pianki tapicerskiej o grubości 2-3 cm - choć tak naprawdę grubość pianki możesz dopasować do własnych potrzeb i indywidualnego projektu (do kupienia w sklepie tapicerskim lub markecie budowlanym);
 • ociepliny - inaczej nazywanej owatą, którą możesz też kupić w sklepie z materiałami. Będzie potrzebna, by ładnie wygładzić krawędzie, które powstaną po przyklejeniu pianki tapicerskiej do płyty meblowej. Ile jej potrzebujesz? Ok. pół metra więcej na długości i szerokości, by wygodnie "obudować" konstrukcję zagłówka;
 • tkaniny tapicerskiej - zwanej często tkaniną obiciową. Jeśli chodzi o kolory, ogranicza Cię tylko własna wyobraźnia! Najlepiej sprawdzają się gładkie welury. Dlaczego? Welur jest bardzo przyjemnym w dotyku materiałem. Ponadto ma dużą wytrzymałość i nie traci przy tym w ogóle na swojej "plastyczności", dzięki czemu łatwo nim manewrować, czyli układać przy modelowaniu zagłówka.
Zdecydowanie nie są polecane materiały we wzory, ponieważ skutecznie wprowadzają zamieszanie na zagłówku, a tym samym we wnętrzu, w którym zamontujesz wezgłowie. Zagłówek ma być tylko dopełnieniem łóżka, a nie wiodącym motywem dekoracyjnym w sypialni;
 • zszywacz tapicerski - inaczej taker, który możesz kupić albo w markecie budowlanym albo w sklepie tapicerskim;
 • klej tapicerski - najwygodniej będzie, jeśli będzie to klej w sprayu;
 • gwoździe tapicerskie - z ozdobnymi główkami albo gładkie, czyli dokładnie takie na jakie masz ochotę ;) Kup kilka sztuk więcej na wypadek, gdyby nóżka takiego gwoździa skrzywiła się podczas wbijania w deskę, a sam gwóźdź nie dał się ponownie użyć;
 • i tradycyjne narzędzia, które na pewno masz w domu - miarka, ołówek, nóż, nożyczki i wiertarko-wkrętarka.

Teraz, gdy masz już plan i wiesz, ile czego potrzebujesz możesz wydrukować i uzupełnić Listę "Robię sama - zagłówek" ;) Wygodnie zrobisz z nią zakupy, a po skończonym projekcie zakoloruj ilość babeczek, które będą oznaczać Twoją satysfakcję i ocenę za wykonanie zagłówka ;) 
Taką listę możesz wpiąć do kalendarza i zostawić na pamiątkę ;) A może będzie więcej projektów z Babeczką i stworzysz sobie książeczkę pomysłów? ;)

To jak? Gotowa? Zaczynamy!!!


3. Działamy!

 • 1) Na zabezpieczonej, np. bardzo grubym kartonem podłodze, połóż piankę tapicerską, a na niej płytę meblową. Dotnij ostrym nożem piankę do wymiarów deski.

 • 2) Podnieś i przenieś obok deskę oraz piankę i teraz na zabezpieczonej podłodze połóż płytę meblową. Spryskaj ją klejem tapicerskim, a następnie połóż na niej przyciętą wcześniej piankę tapicerską. Dociśnij dokładnie.

Płyta meblowa pokryta klejem tapicerskim
Fot. u Babeczki. Spryskaj płytę meblową klejem tapicerskim, a następnie ułóż na nie niej dokładnie piankę tapicerską. Dociśnij dokładnie.


 • 3) Jeśli masz możliwość - przenieś się na zabezpieczony grubym kartonem stół, albo połóż deskę zagłówka na kilku stołeczkach. Będzie Ci łatwiej pracować.

 • 4) Pora na owatę. Rozłóż ją na płasko na zabezpieczonym stole. Ułóż na niej deskę z przyklejoną pianką tapicerską, sprawdzając, czy ocieplina nie przesunęła się. Jest dobrze? Zacznij od ŚRODKA przypinać ją do deski za pomocą zszywacza, lekko naciągając! UWAŻAJ na palce!!! Gdy dojedziesz do narożników, ułóż ładnie owatę na zakładkę i przyszyj takerem.

Gdy wszystkie boki są obite owatą, wytnij jej nadmiar dość blisko zszywek z zszywacza.

Zagłówek łóżka po obiciu owatą
Fot. u Babeczki. Zagłówek łóżka po obiciu owatą i przycięciu jej nadmiaru. Zdjęcie pokazuje tył zagłówka.


 • 5) Obróć zagłówek na właściwą stronę i sprawdź, czy owata nigdzie się nie pozaginała i czy jest idealnie gładka! Wiem, wiem, że sprawdzałaś wcześniej ;) Ale nie zaszkodzi zobaczyć, czy nic się nie zahaczyło ;) Lepiej teraz niż za późno ;) Odłóż na bok.

Zagłówek łóżka obity owatą
Fot. u Babeczki. Tak wygląda obity owatą zagłówek łóżka na "prawej stronie".


 • 6) Jest dobrze? :) Ułóż na stole materiał obiciowy i wygładź dokładnie. Połóż na nim obitą pianką i owatą deskę. Powtarzamy przypinanie, tym razem tkaniny, ponownie zaczynając od ŚRODKA! Pamiętaj, by materiał dość mocno naciągać przy przypinaniu i przyszywać dość gęsto! Będziesz mieć wtedy pewność, że materiał nie będzie zanadto pracować na gotowym zagłówku.

Tył zagłówka obitego materiałem
Fot. u Babeczki. Tył zagłówka obitego materiałem.

Rozpoczęcie przyszywania od środka i mocne naciąganie tkaniny zapewni ładne ułożenie materiału na narożnikach oraz jej eleganckie ułożenie na całym zagłówku - nie będzie żadnych niepożądanych fałdek ;)

Narożnik zagłówka obitego welurem
Fot. u Babeczki. Narożnik zagłówka obitego welurem.

Po zszyciu materiału ze wszystkimi bokami zagłówka, nadmiar tkaniny możesz przyciąć.

 • 7) Gotowa zobaczyć pierwszy efekt swojej pracy? :)

Obróć zagłówek na właściwą stronę ;)
Podoba się? :) No pewnie! Wezgłowie jest prawie gotowe ;) 

Prawie gotowy zagłówek - bez ozdób
Fot. u Babeczki. Tak wygląd prawie gotowy zagłówek - bez tapicerskiej biżuterii ;)

 • 8) Weź teraz swój rysunek techniczny i nanieś delikatnie ołówkiem punkty, w których chcesz umieścić gwoździe tapicerskie.


Nanieś delikatnie ołówkiem punkty, w których chcesz umieścić gwoździe tapicerskie.
Fot. u Babeczki. Nanieś delikatnie ołówkiem punkty, w których chcesz umieścić gwoździe tapicerskie.

 • 9) Dość trudno wbić skutecznie takiego gwoździa, dlatego warto nawiercić dziurki w wyznaczonych miejscach, uważając, by nie uszkodzić materiału!!! i wkręcić w nie małe wkręty. Główki gwoździ są tyle szerokie, że spokojnie zakryją wkręty.
 • Możesz pominąć ten punkt i od razu spróbować wbić tapicerskie ozdoby ;)

Przed wbiciem gwoździ delikatnie nawierć dziurki pod wkręty.
Fot. u Babeczki. Przed wbiciem gwoździ delikatnie nawierć dziurki pod wkręty.

 • 10) Tadam! Twój własnoręcznie wykonany zagłówek jest gotowy! Możesz być z siebie dumna!4. Mocowanie do ściany

Mogłabyś postawić gotowy zagłówek do ściany i przycisnąć go ramą łóżka. Ale szczerze odradzam takie rozwiązanie, zwłaszcza gdy masz w domu małe dzieci lub / i zwierzęta. Nigdy nie wiadomo, kiedy łóżko odsunie się od ściany, a zagłówek przygniecie małego domownika.

Dlatego ZALECAM przymocowanie zagłówka do ściany klejem montażowym albo na wkręty. Będzie bezpieczniej i stabilniej ;)


I to na tyle! Jestem z Ciebie dumna! :) Właśnie zostałaś szczęśliwą posiadaczką pięknego zagłówka!
Mam nadzieję, że dobrze się bawiłaś :)
Jestem ciekawa, ile czasu zajęło Ci zrobienie zagłówka :) Pochwal się koniecznie w komentarzu i podlinkuj swoją pracę :) Z przyjemnością Cię odwiedzę i zobaczę Twoje dzieło!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękuję za odwiedziny! Będzie mi miło, jeśli zechcesz podzielić się ze mną swoją opinią.

Instagram

Copyright © u Babeczki